В житті дмуть різні вітри, і не в наших силах змінити напрям вітру. Але ми можемо правильно поставити вітрила.

Пошук

пʼятниця, 20 травня 2011 р.

Сила позитивного мислення


Один чоловік усвідомив, що заліз в великі борги і через це весь час перебував в напрузі, хвилювався, втратив сон. Він ходив дуже пригнічений, і йому часто надокучала думка навіть розпрощатися з життям. Якось він зустрів свого друга і розповів йому про свої проблеми. Друг уважно вислухав розповідь про його проблеми, але в своїй відповіді ні словом не згадав про борги. Це дуже здивувало нещасного чоловіка. Замість того, щоб обговорювати тему його боргів, друг говорив, що у нього є друзі, які готові йому допомогти. Говорив про те, що у нього є гарна сімя, рідні, які його люблять, і багато чого іншого....

І раптом засмучений чоловік побачив свої проблеми в новому світлі... І коли він перестав тратити свою енергію на проблему боргів, а зосередився на тих успіхах і можливостях, якими він реально володів, він віднайшов достатньо сил і можливостей для вирішення своєї проблеми.

четвер, 19 травня 2011 р.

Притча про позитивне мислення

Якось старий учитель сказав своєму учневі:
-         Будь-ласка, оглянь цю кімнату і спробуй знайти у ній все, що має коричневий колір.
Молодий чоловік оглянувся. В кімнаті було багато коричневих предметів: дерев’яні рами картин, диван, карниз для занавісок, книжки і ще багато різних дрібниць.
-         А тепер закрий очі і перечисли всі предмети… голубого кольору, - попросив учитель.
Молодий чоловік розгубився:
-         Але я нічого не помітив!
Тоді учитель сказав:
-         Відкрий очі. Подивися, як тут багато голубих предметів!!!
Це була правда: голуба ваза, голубі рамки фотографій, голубий коврик.
Учень відповів:
-         Але ж це хитрість! Адже я за вашою вказівкою шукав коричневі, а не голубі предмети!

понеділок, 16 травня 2011 р.

середа, 11 травня 2011 р.

Готуємо дитину до школи: особливості наших дітей

Працюючи з дитиною, обов’язково слід брати до уваги її модальність - спосіб сприймання і переробки інформації. Є три типи модальностей: глядач, слухач та діяч. Не враховувати модальність дитини – все одно, що переучувати лівшу. Як для вчителя, так і для батьків корисною є порівняльна інформація про дитину 6 і 7 років по кожному типу модальності окремо.

вівторок, 10 травня 2011 р.

У кожного кольору своя психологія

Чи цікавились ви як впливають на нас кольори?

Які асоціації викликає у вас людина в червоному? Від кольору маків і троянд (квітів кохання)  до бою биків, чи не так? Червоний збуджує, підвищує артеріальний тиск, спонукає до певних дій, активності, навіть агресії. Червоний колір - це імпульс до дії, боротьби, бажання успіху і впливу , намагання змінити і підкорити інших своїй волі.

Анонс: у Львові відбудеться всеукраїнська конференція психологічної служби

19 травня у Львові планується проведення всеукраїнської конференції "Профілактика суспільно-небезпечних узалежнень учнівської молоді". Розглядатимуться психологічні та медичні аспекти профілактики узалежнень та досвід популяризації здорового способу життя. Конференцію організовує Львівський обласний центр практичної психології та соціальної роботи.

неділя, 8 травня 2011 р.

До дня психолога

Дорогі колеги! Вітаю вас з днем психолога!

Гімн психологів

Am
В нас робота дуже нелегка,
E
Про психічне ми здоровя дбаєм,
F                 G7                 C
У важкі хвилини для людей
Dm                                E
Радо їм завжди допомагаєм.

Як оберігати свою нервову систему?

Як оберігати свою нервову систему, не втративши життєрадісності та віри в людей, у свою перемогу, пройшовши через метеоритний дощ образ, зрад і втрат? Як ставитись до неприємної інформації і що робити з чужою злобою? А чи треба приймати в душу чужу злобу? Навіщо чужі помилки пропускати через своє життя?

Як відновити свої ресурси

Можна бути успішним бізнесменом, всезнаючим спеціалістом у своїй галузі, прекрасним батьком чи матір’ю, але не відчувати при цьому душевної рівноваги. Чисельні дослідження у США, Великобританії свідчать про те, що всі пацієнти клінік, лікарень більшою чи меншою мірою страждають від недуг, в основі яких “непрожитий” стрес. Традиційним способом боротьби зі стресом у лікувальній практиці є транквілізатори і антидепресанти. Однак всі вони мають побічну дію і чинять той чи інший руйнівний вплив на здоров’я пацієнтів. Найпотужнішим і при цьому часто ігнорованим засобом зцілення є свідомість людини.

Кроки до успіху: включіть свої ресурси

Ми завжди намагаємося дивитися в майбутнє з надією. Але під тиском реальності руйнується багато наших планів і сподівань. Людина легко дає раду таким ситуаціям, як невдалий день або сварка з друзями. Але тривалі конфліктні ситуації і нескінченна низка стресів здатні зашкодити здоров’ю людини.

Кроки до досягнення успіху: продовження

Чи можете ви назвати бодай дві речі, які вмієте робити добре?

А пригадати свій найбільший успіх у житті?

І які три слова ви хотіли б почути про себе?

Другий крок до досягнення успіху - повірити в себе, у свої можливості.

І тоді бажане стає реальним.

Кроки до досягнення успіху

Хто ви, лідер чи осінній листок, що пливе за течією?

Людина може прожити своє життя подібно до того, як пливе по річці риба або зірваний вітром осінній листок. Риба сама вибирає, плисти їй проти течії чи за течією. Вона враховує силу потоку і з того має певні переваги. Осінні листки просто пливуть за течією, у них немає вибору, і вони залишаються там, де їх приб’є хвиля. Отже, вам треба знайти відповідь на питання: ви прагнете стати лідером, що активно вибирає своє майбутнє, чи вас несе течія, як той самотній осінній листок?

Рекомендації для ефективності навчання

Рекомендації для ефективності навчання дитини-лівші

• Освітлення – світло повинно падати з правої сторони, таку дитину доцільно посадити біля вікна, зліва за партою.
• Режим дня – у цих дітей підвищена енергоємність протікання психічних процесів і як наслідок – швидка стомлюваність і виснаженість нервової системи.

Ліворука дитина: не така, як усі?

Ліворукість – не відхилення від норми, а індивідуальний варіант, вияв індивідуальності в межах норми. Однак наш світ пристосований для праворуких людей, тому лівші змалечку стикаються з рядом проблем.

Як допомогти дитині-лівші в період адаптації до школи

Адаптація ліворукої дитини:
кінезіологічні вправи
( для розвитку мозолистого тіла)

Дана методика використовується для адаптації ліворукої дитини до школи, а також при дзеркальному письмі.

1. Покладіть на стіл чистий аркуш паперу. Візьміть в обидві руки фломастери. Почніть малювати одночасно дзеркально-симетричні малюнки, букви (синхронна діяльність півкуль).

2. Покладіть долоні на парту. Піднімайте пальці по одному (починаючи з мізинця) спочатку на одній руці, потім на іншій, на обох одночасно. Повторіть у зворотньому порядку.

3. Випряміть кисть руки, щільно стисніть пальці і по

4. черзі притискайте їх спочатку до третіх суглобів, потім до площини долоні (спочатку однією рукою, потім – іншою).

5. Стисніть пальці в кулак. Обертайте кисть у різних напрямках ( спочатку однією рукою, потім – другою).

6. Затисніть олівець середнім і вказівним пальцями. Згинайте і розгинайте пальці так, щоб олівець не опускався нижче великого пальця (вправа виконується спочатку однією, тоді іншою рукою).

7. Покладіть на стіл 10-15 олівців. Зберіть однією рукою в кулак усі олівці, беручи їх по одному. Потім, також по одному, викладіть олівці на стіл (вправа виконується спочатку однією, тоді іншою рукою).

8. Робіть двома волоськими горіхами кругові рухи в кожній долоні.

9. З’єднайте руки на рівні очей “будиночком“, нахиліть голову до правого плеча. Намалюйте в повітрі з’єднаними руками на весь можливий “розмах крил“ горизонтальну вісімку. Повторіть в іншу сторону, поклавши голову на ліве плече.

Чи можна переучувати лівшу писати правою рукою?

Якщо ви провели тестування і визначили ведучу руку дитини, то уже відповіли для себе на це запитання. Насильницьке переучування ліворуких дітей у
дошкільному віці й особливо у процесі навчання в початковій школі поряд з усім комплексом негативних впливів школи (адаптація) може стати причиною важких психічних захворювань дитини.

Категорично заборонено “подвійне“ переучування після двох місяців навчання дитини в першому класі.

Спостерігаючи за дитиною...

Інші методи визначення ведучої руки

• Знайди сірник в одній з цих коробочок.
• Відкрути і закрути ці баночки (ведуча рука крутить, інша – тримає).
• Розв’яжи кілька вузликів із шнурка (ведуча рука розв’язує).
• Протри дошку (стіл, поличку) ганчіркою.
• Спіймай м’яч.
• Плескай в долоні (ведуча рука зверху).
• Візьми в руки іграшку, погладь її (ведуча рука гладить).
• Малюй пальцем однієї руки кола на долоні іншої.
• Заведи годинник (ведуча рука активна, інша – тримає).
• Переплетення пальців рук (зверху великий палець ведучої руки).
• Схрещування рук – “поза Наполеона“ (кисть ведучої руки покладена на передпліччя іншої руки, неведучої – під передпліччя).
• Дітям віком більше 11 років: провести вертикальні лінії на відстані 1 – 1,5 см один від одної спочатку правою, а потім лівою рукою за визначений час. Більша кількість ліній проводиться ведучою рукою.

Чи справді дитина лівша? Визначення мануальної асиметрії

Завдання 1. Малювання.
Перед дитиною кладуть аркуш паперу і олівець, пропонуючи їй намалювати те, що вона захоче (чи зможе). Не можна підганяти дитину. Після того, як вона закінчить, психолог просить намалювати те ж саме, але іншою рукою. Якщо дитина відмовляється, її слід заспокоїти. У завданні 1 враховується не тільки те, якою рукою дитина працює, а й те, при роботі якою рукою краща якість виконання малюнка.

Завдання 2. Відкривання коробочки.
Дитині пропонується кілька коробочок.
- Знайди фішки в одній із коробочок.
Ведучою рукою дитина відкриває, виймає, закриває.

Завдання 3. Будування колодязя.
Пропонується вибудувати колодязь із паличок. При цьому психолог спостерігає за ведучою – більш активною - рукою.

Завдання 4. Гра з м’ячем.
Тенісний м’яч кладуть на стіл перед дитиною і просять якнайточніше метнути в ціль кілька разів.
Завдання 5. Вирізання ножицями.
Дитині дають листівку, ножиці та пропонують вирізати по контуру малюнок.
Коли завдання виконане, просять повторити іншою рукою. Результати порівнюються.

Завдання 6. Нанизування бісеру.
Пропонується нанизати бісер (чи ґудзики) на голку з ниткою. Ведучою при цьому вважається та рука, яка активніша, незалежно від того, в якій руці голка.

Завдання 7. Маніпуляції з тюбиком.
Дитині дають завдання: відкрутити і закрутити 2 – 3 тюбики. Ведуча рука та, що крутить кришечку.

Завдання 8. Розв’язування вузликів.
Пропонують розв’язати кілька легко зав’язаних вузликів із шнурка невеликої товщини. При цьому ведуча рука розв’язує вузлик.

Завдання 9. Конструювання.
Із набору кубиків дитина складає машинку, будиночок чи щось інше. Якою рукою дитина частіше бере, складає, поправляє кубики, - та рука і є ведучою.

Завдання 10. Це запитання до батьків: чи є у дитини родичі-лівші?
За результатами спостережень психолог заповнює таблицю:
Номер
завдання Ведуча ліва рука Ведуча права рука Дві руки
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Всього:
Ліворукою буде вважатися дитина, у якої в колонці “Ведуча ліва рука“ більше плюсів. Якщо дитина однаково добре володіє і правою, і лівою рукою, то вибір руки для письма буде визначатися не тільки тим, якою рукою вона малює чи пише, а й тим, яка якість малюнку чи письма.

Якщо дитина лівша

Найголовніша проблема, яку треба вирішити, - чи насправді дитина лівша. А потім разом з батьками визначити, якою рукою дитина буде писати, виробити єдину тактику дій психолога, вчителя і батьків.

90% людей правші, 10% - лівші або однаково добре володіють обома руками. Ліворукість є генетична, патологічна і соціальна. Генетична передається по спадковості, патологічна виникає внаслідок мінімальної мозкової дисфункції, що виникає або у процесі внутріутробного розвитку, або при народженні. Висока частота ліворукості серед хворих на епілепсію, олігофренію, шизофренію. Соціальна ліворукість – наслідок насильницького переучування дитини.

Пропонуємо спрощений варіант тестування за М.Г.Князевою та В.Ю.Вільдарським, із врахуванням методів маніпулювання, властивих дітям дошкільного і молодшого шкільного віку. При тестуванні психолог повинен сісти навпроти дитини, краще за столом.

субота, 7 травня 2011 р.

Замітки психолога

Вітаю! Мене звати Галина. Я працюю у психологічній службі. Психологія непомітно і давно стала частиною нашого життя. Незалежно від того, знаємо ми її закони і основи, чи не знаємо, вони все одно спрацьовують. Але ж краще їх знати і використовувати, чи не так? Наша психологічна консультація "Довіра" уже дев'ять років надає допомогу людям. Є цікаві напрацювання і досвід роботи. В силу різних причин багато людей, яким можна допомогти, опиняються сам на сам зі своїми проблемами. І хоча здавна відомий вислів "допоможи собі сам", якраз з психологічних проблем людині самій не вибратися - життя раз по раз повертає на ті ж перехрестя. Цей блог створено з метою професійного спілкування.